Mgr. Hana Salačová Svobodová, MBA

+420 608 075 700
hana.svobodova@talla.cz

Ideální životJak nastartovat velkou změnu? -

Výzkumníci odhalili zřejmou dynamiku změn v prostředí organizací i v životech jedinců. Změna klíčového zvyku stojí na počátku řetězových reakcí rozsáhlých změn.

Vezměme si například studie z posledních desetiletí zabývající se dopadem cvičení na každodenní činnosti. Když začnou lidé pravidelně cvičit, třeba i jen jednou týdně, začnou se změnami i v jiných oblastech života. Často aniž by si to uvědomovali. Typické je, že tito lidé začnou zdravěji jíst a v práci jim roste produktivita. Méně kouří. Mají více trpělivosti s kolegy a rodinou. Používají méně často své kreditní karty a cítí méně stresu. Není úplně jasné proč. Ale pro mnoho lidí je cvičení klíčovým zvykem, kterým začíná rozsáhlá změna. „Cvičení se šíří,“ prohlásil výzkumník z University of Rhode Island James Prochaska. „Je na něm něco, co usnadňuje ostatní dobré zvyky.“

Další studie prokázaly, že rodiny, které spolu pravidelně večeří, pak vychovávají děti, které si dovedou lépe poradit s domácími úkoly, mají lepší známky, lépe se ovládají a jsou si samy sebou jistější. Stlaní postele každé ráno je spojeno s lepší produktivitou a větším smyslem pro spořádaný život a se silnější vůlí udržet vyrovnaný rodinný rozpočet. Nejde o to, že by společná večeře nebo ustlaná postel zaručily lepší známky nebo šetrnost. Ale nějakým způsobem napomáhají ustálení dobrých zvyků.

Rozpoznávání klíčových zvyků ale není snadné. Musíte vědět, kde je hledat. Rozpoznání klíčových zvyků znamená hledání přesných znaků. Klíčové zvyky obsahují „malá vítězství“. Pomáhají vytvořením nových struktur ostatním zvykům, aby se uchytily, a vytvářejí prostředí, ve kterém se změna stává nakažlivou. Malá vítězství jsou součástí procesu, jak klíčové zvyky startují velké změny.

Rozsáhlý výzkum ukázal, že malá vítězství mají úžasnou moc, ohromný vliv, který naprosto neodpovídá zisku z vítězství samotného. „Malá vítězství jsou prográmky, které přinášejí drobné výhody,“ napsal v roce 1984 profesor z Cornellovy univerzity. „Jakmile je malé vítězství vybojováno, dají se do pohybu síly, které žádají další malé vítězství.“ Malá vítězství podněcují změny převáděním drobných výhod na vzorce, které nás přesvědčují, že větší cíle jsou na dosah. 

DUHIGG, Ch. Síla zvyku. Praha: Albatros Media, 2013, volně str. 111-114.