Ideální životJste úspěšní?

Jak sami pro sebe definujete úspěch? Popisujete ho množstvím peněz, sociálním postavením, výhrami v soutěžích, nebo pocity štěstí?

Nedávno jsem se u oběda pořádně zapletla. Můj spolužák z kurzu povídal o své práci. Z toho, co a jak vyprávěl, čišela radost a energie. Pronesla jsem s tím nejlepším úmyslem obdivnou větu: „Jsi úspěšný!“ Jeho reakce mne zarazila. Marek se začal vehementně obhajovat, že se rozhodně nepovažuje za úspěšného, ale že je určitě šťastný! Uhlazovala jsem situaci svým pohledem na věc – že štěstí je přeci tím největším úspěchem. Ale už mne nevnímal. Měla jsem z té zkušenosti nepříjemný pocit.

Představa úspěchu, jak je prezentována v médiích, materiálním leskem a mocí, svádí k úvaze, že úspěch je dosahován lokty a doprovázen štěstím. Průzkumy každopádně doložily, že bohatství nemá na dosažení osobního uspokojení vliv. Zároveň bylo prokázáno, že spokojený život nemá souvislost ani s úrovní dosaženého vzdělání, ani s příčkou sociálního žebříku.

Dlouhodobou spokojenost utvářejí kvalitní osobní vztahy, tělesná pohoda (jak zdravě se cítíme a jak o sebe po fyzické stránce, z hlediska spánku, pohybu a výživy, pečujeme) a míra uspokojení z toho, co děláme.

Co je tedy úspěch v kontextu těchto fakt? Šťastný život! Rozhodně ne život, který zvenku vypadá šťastně.

Když dosáhneme opravdového úspěchu, necítíme potřebu se s nikým porovnávat. S nikým nesoupeříme, nad nikým nevyhráváme. Úspěšnými jsme v okamžiku, kdy žijeme smysluplný život. Když využíváme svůj talent, děláme věci s vášní, jsme v souladu se sebou samými. Když naše činy přesáhnou náš osobní zájem.

Jste úspěšní? Zdokonalujete to, co je opravdovým zdrojem štěstí? Pečujete o svou duši a tím zlepšujete kvalitu vztahů? Pečujete o své zdraví, abyste se ve svém těle cítili pohodlně? Pečujete o své znalosti a jejich využití? Mají vaše činy opravdový smysl?

To je úspěch, na který můžeme být právem hrdí!

 

Čtěte víc o tom, jak žít ideální život: Udělejte krok ke změně – veďte ideální život