Efektivní firmaKaždý krok k lepšímu se počítá

Změny, které mění život k lepšímu, nemusí být závratné. Když měníme drobnosti, co nám denně ubírají trochu sil nebo koncentrace, zajišťujeme si tím elán a chuť do nové produktivní práce. Velké věci se zkrátka dějí skrze malé změny.

„A co si myslíte o rčení ‚Starého psa novým kouskům nenaučíš‘?“ položí mi otázku muž, se kterým jsme si právě vyměnili vizitky.

Tuším, kam míří, a proto odpovídám s úsměvem: „Záleží na tom psovi a hlavně na tom, co a proč by se měl učit.“

„V mém věku by mě nic nezměnilo.“ Usměju se ještě víc. Chvíli předtím jsme mluvili o jeho firmě, rodině a životě. Žádný povrchní rozhovor. Konverzace, při níž máte dojem, že vás druhý provází po svém domě a ukazuje, jak žije. Tyhle opravdové hovory miluju – formují mou představu o radostech, starostech a hodnotách toho druhého. Díky tomu nejsou slova našeho dalšího rozhovoru plochá a vycházejí z upřímného zájmu.

„A proč byste se měl měnit? Vezměte ale třeba situaci s vaší podřízenou, o které jste mluvil – tu situaci změnit můžete. A právě v tom, jestli a jak to uděláte, je umění, které předávám.“

Tahle krátká výměna slov mi propůjčila nové oči. Nahlédla jsem změny z jiného pohledu a uvědomila jsem si, že slovo ‚změna‘ může vyvolat představu něčeho převratného. Jenže to pak může evokovat obavy, strach a nakonec stát v cestě k úspěchu.

Nejúčinnější změna je naopak malá. Ta, která přináší řešení a úlevu ve věcech, na které už dlouho myslíme, o kterých často přemýšlíme, po kterých toužíme. Nemusí přinášet nic světoborného. Smysl a pozitivní efekt změny je v odlišnosti našeho konání – v tom, jak něco udělat jinak. Bez tlaku, bez přemáhání a hlavně bez obav. V tom je to pravé umění.

 

Čtěte víc o tom, jak pracovat smysluplně a efektivně: Udělejte krok ke změně – veďte efektivní firmu