Efektivní firmaNenechme se oslabit pochybnostmi

Je fajn pochybovat o své dokonalosti. Ale jen tolik, kolik je potřeba pro pocit pokory a pro chuť se rozvíjet. Všechno navíc nás oslabuje a kazí život.

Neslušně jsem vyslechla rozhovor holek u vedlejšího stolu. Čekala jsem v kavárně na svou kamarádku a nedalo se to přeslechnout: „Ty jo, o co mu jde? Byl tak skvělej kolega, ale jako šéf je fakt nesnesitelnej.“

Zamyslím se, zda tahle proměna potkala i někoho z mého okolí. Vzpomenu si na Šimona – moc fajn chlap, vtipný a hezký, povýšení jsme mu všichni přáli, měl na to. Jenže jsme se pak nestačili divit, jak moc se s novou pozicí změnil. Přestala s ním být zábava a dřívější spolupráce se proměnila v plnění jeho příkazů. Neměla jsem v té době téměř žádné pracovní zkušenosti a začalo mě děsit, že se tohle stane s každým, kdo povýší uvnitř své firmy.

O více než dvacet let později mám názor poupravený: Tohle se stane s každým, kdo povýší v nepravou chvíli, nebo kdo prošel špatnou školou. Podle mě totiž existují jen dva typy nesnesitelných šéfů:

  • Jedna skupina se mylně domnívá, že jim nadřazené chování, přísnost a případně i vážnost zajistí respekt a úctu. Snad to vyčetli v nějaké staré literatuře. Z vlastní zkušenosti to určitě mít nemohou. Copak si lze strach splést s respektem? Každopádně patřit do téhle skupiny je ta lepší varianta – pochopení, že tenhle postoj nefunguje, může přinést okamžitou změnu chování a úlevu šéfovi i jeho týmu.
  • Těžší to mají ti druzí. Nesnesitelné chování těchto šéfů pramení z jejich vlastních frustrací a pochybností o sobě samých. Své nejistoty zakrývají za sebevědomé avšak despotické chování ke svým podřízeným. Dokud duševně nedozrají, nejsou schopni vést se svými podřízenými dialog, ptát se na jejich názor a následovat ho. Vědomě nebo nevědomě mají strach ze selhání. Obávají se, že by ukázali nějaké své slabé místo, kdyby se s druhými radili a diskutovali.

Nevím, do které skupiny patřil Šimon. Musela bych mu položit pár otázek, abych si udělala správný názor. Ale věřím, že dozrál. Že už své pochyby neskrývá a bere je jako výzvu k rozvoji. Že už nepotřebuje kolem sebe šířit falešný obraz síly a dokonalosti, kterým by chránil svá slabší místa. Nedokonalosti přeci máme každý.

 

Čtěte víc o tom, jak pracovat smysluplně a efektivně: Udělejte krok ke změně – veďte efektivní firmu