Ideální životNení tahle příležitost jen past?

Jak poznat správnou cestu životem? Znalostí svého opravdového cíle. Pak nepadneme do pasti příležitostem, které nás vzdalují nebo zpomalují na cestě, která je pro nás ideální.

Zbožňuju, když se něco děje. Jakmile cokoliv trvá příliš dlouho, jiskra zaujetí přeskočí jinam. Neplatí to pro osobní vztahy, v nich dlouhodobost vyhledávám. Ale třeba takový jazykový kurz – nikdy jsem žádný nedochodila. Nebo odborná specializace – byl by ze mne mizerný výzkumný pracovník, kdybych měla čekat několik let na ověření zformulované hypotézy.

Mám proto tendenci zajímat se o všechny nové příležitosti, které poletují kolem. Podvědomě jsem se začala obklopovat lidmi „multipotenciály“ (Emilie Wapnick), s chutí vyhledávám jejich přítomnost.

Úžas z nových možností, ať už jsou to nové znalosti nebo nové pracovní směry, má v sobě neskutečné kouzlo. Tohle kouzlo je někdy i pořádnou pastí. Je jako bludička lákající ztracence do bažin.

Bohužel vím o mnoha firemních případech, kdy polapené nové příležitosti přinesly ztrátu – částečně finanční, ale především strategickou a personální. A přitom už na začátku bylo vidět, že od téhle příležitosti mají jít ruce pryč. Šlo o projekty, které přinesly pracovní přetížení a slabý výsledek (za mnoho peněz málo muziky).

Jenže inovace a investice do nových příležitostí jsou nutné. Tak čeho si všímat, kdy se kouzlu zajímavých příležitostí poddat a kdy svou touhu kontrolovat? 

Řídím se jednoduchým pravidlem. Nechávám se svést jen příležitostmi, které jsou v souladu s mými cíli, s mou pracovní nebo osobní strategií. Jestli mne má nová příležitost zbrzdit kroky vpřed nebo mě svést jiným směrem, nechávám ji válet u cesty.

Bez jasného cíle, bez dobře definované strategie, ke které se mohu vracet ve chvílích pochybností, bych nedokázala lákavé příležitosti třídit. Neměla bych pro svou cestu směr. A bez směru každý kličkujeme, ztrácíme se, plýtváme svůj čas a energii, byť často s krátkodobým uspokojením a radostnými prožitky. Když známe svůj ideální cíl, jsme v naší každodennosti efektivnější. Radost z dílčích prožitků pak násobíme radostí z postupného přibližování se k tomu, co náš život dělá spokojeným a naše úsilí smysluplným.

 

Čtěte víc o tom, jak žít ideální život: Udělejte krok ke změně – veďte ideální život