Efektivní firmaRozmanitost přináší zisk

Rozmanitost lidí v týmech přináší firmám prokazatelně velká pozitiva z personálního i finančního hlediska. Roste motivace, efektivita a zisk.

Zaskočilo mě to. Vůbec mě nenapadlo, že má Pavla takový názor. Je velmi vzdělaná, procestovala velký kus světa, vede vlastní firmu. A přesto si myslí, že ženy zkrátka na některé pracovní pozice nepatří. Mluvily jsme konkrétně o soudnictví, kde je procentuální genderové zastoupení nápadné (na okresních soudech je 65% soudkyň, na krajských 57%, u vrchního soudu procento klesá na 43 a u Nejvyššího soudu je už jen 25% žen).

Podle Pavlina mínění nemají u Nejvyššího soudu soudkyně co pohledávat, protože prý nemají dost ostré lokty. A copak bych si prý představovala půl na půl i popeláře?

No ano, představme si, jaké by to bylo, kdyby:

  • mezi popeláři bylo více žen – vracely by popelnice po jejich vyprázdnění na své místo?
  • mezi vedoucími pracovníky bylo více handicapovaných – změnili by firemní hodnoty a sociální vztahy k lepšímu?
  • mezi učiteli bylo více cizinců – dokázali by ze studentů vychovat multikulturní bytosti s otevřenou hlavou?

Možná. A kdyby ne, něco by se určitě změnilo. Stali bychom se volnější a svobodnější ve svých úvahách a chování. Kdyby se pestrost a jinakost stala každodenní součástí našich životů, osvobodili bychom se od předsudků, které nám teď brání vidět světlo na místech, kam se neodvažujeme nebo nechceme dívat.

Je naší přirozeností vyhledávat přátele a kolegy, kteří nám jsou co nejpodobnější. Ulehčuje nám to život a komunikaci. Podobnost dodává mylný ale příjemný dojem, že světu a věcem kolem sebe rozumíme. V rozhovorech a při vysvětlování se nemusíme tolik namáhat, protože druhý mluví (a myslí) skoro stejně jako my.

Různorodost nás nutí o druhém přemýšlet. Abychom v nesourodém týmu plynule fungovali, musíme vykročit na cestu, která je mimo naši zakreslenou mapu. Máme-li dát pestrosti řád, musíme vyvíjet úsilí a nacházet nové souvislosti.

Tak proč si přidělávat práci?

Protože nesourodost v týmech přináší prokazatelně velká pozitiva:

  • posílení hodnot uvnitř firmy a posilování dobrého firemního jména navenek
  • šance přilákat a udržet ty nejlepší pracovníky
  • růst motivace a efektivity práce
  • přísun inovativních a kreativních nápadů z řad zaměstnanců
  • zvýšení úrovně služeb a spokojenosti zákazníků
  • snížení fluktuace a absence zaměstnanců
  • přístup k novým tržním segmentům  

(průzkum European Commission: The costs and benefits of diversity)

Mix jinakostí, kvalitní vedení a vzájemný respektem – to je zaručený recept na pozvednutí efektivity a zisku.

Přínosy rozmanitosti je snadnější vidět, než je uplatňovat v běžném životě. Už ale samotné vědění je dobrým krokem vpřed. Vpřed k funkční nesourodosti, efektivnější práci a vyšším ziskům (finančním i sociálním).

 

Čtěte víc o tom, jak pracovat smysluplně a efektivně: Udělejte krok ke změně – veďte efektivní firmu